Pole dance, czyli tzw. Taniec na rurze – wszystko, co musisz wiedzieć!
2.jpg
Taniec na rurze, czyli po angielsku pole dance, stał się ostatnio jedną z popularniejszych aktywności sportowych. Pole dance jest idealnym sportem dla osób, które chcą rozwinąć swoje mięśnie i nabyć siły. 

Ćwiczenia na rurze pomagają w wysmukleniu sylwetki i trenują jednocześnie wszystkie partie ciała, dodatkowo pomagają zdobyć pewność siebie oraz poprawiają ogólną kondycję organizmu. Jeśli nie przepadasz za typowymi ćwiczeniami siłowymi i lubisz zajęcia grupowe, to koniecznie zobacz, jak wyglądają zajęcia pole dance w praktyce.

Rodzaje Pole Dance

Pole dance jest dyscypliną sportową polegającą na wykonywaniu figur na metalowym drążku pionowym. Jednak warto pamiętać, że istnieją różne odmiany pole dance, a najpopularniejsze z nich to pole sport, pole art oraz exotic pole. Zaraz dowiesz się, czy samego tańca na rurze w pole dance jest tak dużo, jakby mogło się wydawać.

Pole sport

Pole sport polega na wykonywaniu figur, wymaga posiadania kontroli nad własnym ciałem oraz precyzyjnego wykonania danej figury, jednak nie zawiera elementów tanecznych. Jest to odmiana sportowa tańca na rurze, która z samym tańcem nie ma nic wspólnego. Zdecydowanie bliżej jej do akrobatyki lub gimnastyki. 

Pole art

Pole art to rodzaj pole dance, w którym najważniejsze jest przekazanie emocji za pomocą choreografii. W choreografia składa się z figur i przejść między nimi. Figury wykonywane są zarówno na rurze statycznej, jak i obrotowej. Stawiany tu jest nacisk na płynność ruchu, rytmiczność oraz umiejętność wykonania poprawnie figur o różnych stopniach zaawansowania.

Exotic pole

Exotic, czyli taniec wykonywany w obuwiu na wysokim obcasie, które jest kluczowym elementem tego odłamu pole dance. Dzięki wysokim butom tancerki mogą wykonywać niektóre przejścia i tricki sprawniej i ze zwiększoną efektywnością. Jest to odmiana pole dance idealna dla dziewczyn, które lubią, gdy ich trening jest związany z tańcem i właściwie ona najbardziej prasuje do określenia taniec na rurze, które jest tak często używane w kontekście pole dance. 

Oczywiście wszystkie powyższe odmiany tego sportu wyrabiają mięśnie, choć wydawać by się mogło, że ćwiczenia na rurce na pierwszy rzut oka tak inne od fitness mają mniejszą skuteczność - nic bardziej mylnego. Nie chodzi jedynie o to, jak będzie wyglądać nasze ciało po treningach, ale również o poprawę zdrowia fizycznego.

Co muszę umieć, by zacząć trenować pole dance?

Niektóre osoby zanim zaczną trenować pole dance obawiają się, że mają za mało siły i gibkości. Główną przeszkodą wydaje się być brak siły rąk, nic bardziej mylnego! Żeby zacząć swoją przygodę z rurką nie musisz mieć żadnych predyspozycji i umiejętności. Wszystkiego nauczysz się na zajęciach. Siła przychodzi z czasem, tak samo jak rozciągnięcie. Treningi pomogą Ci nie tylko być coraz lepszą na zajęciach, ale również wypracujesz na nich siłę i rozciągnięcie przydatne w codziennym życiu – twoja ogólna sprawność fizyczna się z czasem poprawi. Dodatkowo możesz się spodziewać wzrostu świadomości własnego ciała i pewności siebie. Jeśli chcesz, żeby Twoja prawa i lewa strona pracowały tak samo, nie zapomnij o wykonywaniu ćwiczeń na obie strony!

Dlaczego warto trenować pole dance?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy pole dance pomaga:

  • wypracować siłę mięśni,
  • powiększyć zakresy poprzez ćwiczenia rozciągające towarzyszące każdemu treningowi,
  • zdobyć świadomość własnego ciała,
  • sprawić, że będziesz bardziej pewna siebie.

Warto również wspomnieć, że są to zazwyczaj zajęcia grupowe, dzięki temu poznasz nowe osoby, które tak jak ty dopiero zaczynają swoją przygodę z tańcem na rurze. Jest to również okazja na zawarcie nowych przyjaźni. Kto wie, może już na pierwszych zajęciach znajdziesz swoją polesister.

Jak wyglądają zajęcia pole dance?

Jeśli już widziałaś zdjęcia osób wykonujących zaawansowane figury odwrócone, szpagaty czy inne wyglądające na bardzo wymagające figury, to musisz mieć na uwadze fakt, że takie ćwiczenia robimy dopiero na wyższym stopniu zaawansowania.

Na pierwszych zajęciach pole dance będziesz oswajać się stopniowo z rurką. Instruktor/ka pokaże Ci podstawowe spiny (obroty dookoła rurki statycznej), które będziesz w stanie wykonać bez żadnego przygotowania. Figury odwrócone takie jak V-ka pojawią się dopiero po jakimś czasie, gdy będziesz na to fizycznie gotowa. Oczywiście treningi pole dance to nie tylko praca z rurką, ale też szereg ćwiczeń bez użycia rurki, które zazwyczaj są elementami rozgrzewki i mają na celu przygotowanie Cię do treningu oraz pracę nad poszczególnymi partiami mięśni.

Jak wyglądają zajęcia exotic pole?

Popularność exotic wciąż rośnie, coraz więcej studio pole dance urozmaica swoją ofertę o tego typu zajęcia. Nic więc dziwnego, że kobiety chcą spróbować swoich sił od razu w tej dziedzinie pole dance.

O ile treningi pole dance zazwyczaj są podzielone na różne poziomy zaawansowania, to sprawa z exotic wygląda nieco inaczej. W Polsce jest niewielka ilość miejsc, gdzie możemy zapisać się na exotic od podstaw. Zazwyczaj trenerzy i trenerki polecają na początek zapisać się na klasyczny pole dance, żeby nabyć obycia z rurką. Przyzwyczajenie do rurki znacząco ułatwia robienie postępów w exoticu szczególnie w przypadku, gdy nasze studio oferuje zajęcia z exotic na poziomie otwartym. Dobra wiadomość jest taka, że do rozpoczęcia swojej przygody z exotic nie potrzebujesz od razu inwestować w buty. Zalecamy najpierw pójść na zajęcia bez butów, żeby sprawdzić czy taki styl treningów nam odpowiada.

Co zabrać na pierwszą lekcję pole dance?

Na pierwszy trening pole dance warto zabrać wygodny strój – krótkie spodenki i top sportowy wystarczą. Ważne, żebyś czuła się komfortowo. Poledancerki ubierają się w krótkie stroje, ponieważ chcą zwiększyć swoją przyczepność na rurze, dlatego zalecamy strój odkrywający nogi i ręce. Jeśli chcesz zakupić profesjonalny strój do pole dance to znajdziesz przykładowe stroje tu (kliknij). Prowadzimy sklep z odzieżą, która zapewni Ci 100% komfortu podczas ćwiczeń

Pamiętaj również o zabraniu butelki wody, pole dance to wyczerpujący sport, dlatego woda na pewno Ci się przyda.

I oczywiście nie zapomnij o pozytywnym nastawieniu! Pamiętaj, że każda zaawansowana tancerka zaczynała z tego samego miejsca, co ty i wszystkie dążymy do wspólnego celu, jakim jest spełnianie swoich rurkowych marzeń. 

Nie daj się też łatwo zniechęcić, jeśli coś nie będzie Ci od razu wychodzić, daj sobie trochę czasu. Często jednego dnia dana figura nie wychodzi, po czym na kolejnym treningu już wykonasz ją z łatwością.

Zapisz się na swój pierwszy trening i daj Nam znać, jak Ci się podobało!

 

Zdjęcia wykorzystane w tym artykule zostały zrobione przez Wind Rose Photography, a pozowała do nich ambasadorka naszego sklepu Asia, która jest również trenerką pole dance.

Jeśli chcesz zdobyć dodatkowe informacje w temacie naszego artykuły, napisz do nas - postaramy się pomóc.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.